No products in the cart.

Aftellen naar kerst

Aftellen naar kerst

Ben je ook zo teleurgesteld als je lege vakjes in je adventskalender hebt, omdat alle chocolaatjes naar beneden zijn gevallen? Niks leuker om vanaf 1 december met een adventskalender af te tellen naar kerst, maar veel adventskalenders stellen toch teleur omdat de kwaliteit niet zo best is. Maar daar is iets aan te doen. In de winkel verkopen ze nu een stoffen paneel waarmee jezelf een schitterende adventskalender maakt. Ook nog eens duurzaam, omdat je hem elk jaar opnieuw kunt vullen en kunt gebruiken om af te tellen.

Vele wegen leiden naar Rome. Je kunt met dit paneel op verschillende manieren een adventskalender maken, maar ik zal in deze blog stap voor stap uitleggen hoe ik het heb gedaan. Voor een printversie van de werkbeschrijving klik hier .

Benodigdheden

Ik heb er voor gekozen om het paneel te verwerken als een quilt, dus met een tussenvulling en een achterkant. Hierdoor is hij lekker stevig en hangt hij mooi aan de muur. Voor de stof van de achterkant kun je een leuk kerststofje nemen.

Je kunt de adventskalender helemaal pimpen zoals je wilt. Mocht je de afbeeldingen op het paneel nog verder willen versieren met bijvoorbeeld borduurwerk, punchwerk, pailletten, lintjes of belletjes of iets anders dan heb je daar natuurlijk ook de materialen voor nodig. En daarnaast heb je naast je naaimachine de gebruikelijke materialen nodig zoals scharen, rolmes, spelden etc en eventueel spraylijm.

Aan de slag

Bedenk voordat je begint even hoe je je adventskalender wil hebben. Ik heb de mijne verder niet versierd, maar mocht je dit wel willen doen bedenk dan even wanneer je dit het beste kunt doen. Wil je de afbeeldingen versieren met borduurwerk of punchwerk dan moet je dit doen voordat je de vakjes op zijn plek gaat naaien. Mocht je er iets op willen naaien, zoals belletjes of pailletjes dan kan dit het beste achteraf, daarmee voorkom je dat het in de weg gaat zitten tijdens het naaien.

Het paneel bestaat uit 3 delen. Het huisje waar de vakjes op komen, een deel waar stroken met de vakjes op staan en blauwe stof. De blauwe stof heb ik gebruikt om de adventskalender mee af te werken, maar dit kan natuurlijk ook met biasband.

  • Markeer eventueel op het huisje waar straks de stroken met vakjes moeten komen.
  • Knip of snijd het deel met het huis uit in een rechthoek, bijv 2 tot 2,5cm rondom het huis, zodat er kerststof te zien blijft rondom het huisje.
  • Verstevig de stof met de stroken voor de vakjes met vlieseline.
  • Snij of knip de stroken met de vakjes met een naadtoeslag. Bij de zijnaden heb ik gekozen voor 1 cm, tussenin is er maar ruimte voor een halve cm. Je snijdt niet de lijnen tussen de vakjes door!
  • Voor de afwerking knip of snijd lange stroken uit de blauwe stof van 5cm breed.

 

  • De naadtoeslag om strijken naar de achterkant bij de stroken met vakjes.
  • De bovenkant van de stroken smal op de kant doorstikken. Zelf gebruik ik hiervoor het blinde-zoom-voetje van mijn naaimachine, daarmee kun je goed overal dezelfde afstand houden.

Sandwich maken

  • Zorg dat alle stof netjes glad gestreken is.
  • Leg de stof voor de achterkant met de verkeerde kant naar boven op tafel. Plak eventueel vast met schilderstape op de ondergrond, zodat de stof strak blijft, er geen vouwen in komen en niet gaat schuiven.
  • Spray in met de lijm (sla deze stap over als je dat niet gaat gebruiken).
  • Spreid de volumevlies glad uit op de achterkant.
  • Spray in met de lijm (sla deze stap over als je dat niet gaat gebruiken).
  • Spreid het deel met het huisje glad uit op de volumevlies. De achtergrond en volumevlies moeten aan alle kanten een stuk uitsteken.
  • Mocht je niet met lijm hebben gewerkt dan zou je alvast langs de buiten lijnen de drie delen aan elkaar kunnen spelden en evt nog door rijgen. Zorg er voor dat de delen niet kunnen schuiven en netjes glad blijven.
  • Leg de stroken op zijn plek en speld vast of gebruik wondertape . Mocht je de lijnen niet hebben aangegeven, dan kun je ook makkelijk met een grote snijliniaal zorgen dat alles op dezelfde afstand komt.
  • Controleer als de sandwich klaar is nog even of er toch niet stiekem grote vouwen ontstaan zijn aan de achterkant.

Achter de naaimachine

Mijn achterkant is rood. Ik heb ervoor gekozen om met een klosje off white te naaien, maar voor het spoeltje rood te gebruiken, zodat aan de achterkant het stiksel niet zo opvalt. Let wel op de draadspanning, het kan zijn dat je dat moet aanpassen, omdat het dikkere lagen zijn. Aan de voorkant wil je geen rood zien en aan de achterkant geen wit.

  • Naai de de stroken met vakjes op de sandwich. Het beste kun je met de middelste beginnen om te voorkomen dat er in het midden een bobbel ontstaat, mochten de lagen toch iets gaan schuiven.
  • Naai daarna door over de stippellijntjes te naaien de vakjes door. Wil je zeker weten dat het stippellijntje niet meer te zien is neem dan een donker garen of bijvoorbeeld een glittergaren of gebruik de rechte stretchsteek waarbij je een iets dikkere steek krijgt.

Ik heb met zwart nog over de omtrek van het huisje genaaid, zodat deze iets meer er uit springt.

  • Snij of knip het teveel aan volumevlies en achterkant af en zorg ervoor dat de hoeken haaks lopen.

 

 

 

 

 

 

 

De afwerking

  • Maak van de blauwe stroken 1 lange strook.
  • Leg met de goede kanten naar elkaar 2 stroken haaks op elkaar.
  • Naai van hoek naar hoek, zie blauwe lijn op de foto.
  • Knip het overschot af en strijk de naad open of naar 1 kant. Als het goed is heb je nu een rechte strook.
  • Als alle stroken aan elkaar zitten vouw en strijk je ze dubbel met de goede kant naar buiten.

Nu gaan we adventskalender afwerken met de strook. Om af te kunnen werken als je rond bent begin je ergens halverwege een kant, bijvoorbeeld de zijkant. Leg de strook met vouwnaad naar het midden op de voorkant van de adventskalender. Laat een stuk van circa 10 cm los hangen, voordat je begint met naaien.

  • Naai de strook vast. Zelf heb ik een voetje met 1/4 inch afstand tot de naald, maar als je dat niet hebt neem dan de zijkant van een gewoon voetje. Dit zal circa 0,7cm. Meet dit even na.
  • Naai tot circa 5cm tot de hoek. Geef met een speld of verwijderbare pen of stift aan tot waar je moet naaien. Je naait tot een voetbreedte van de hoek.
  • Naai tot het punt dat je hebt aangegeven. Voor de zekerheid ga ik altijd even heen en weer.
  • Haal je naaiwerk onder de machine vandaan.
  • Vouw de strook naar buiten toe, zodat er een hoek van 45 graden ontstaat. Strijk eventueel strak door er met je nagel overheen te gaan.
  • Vouw de strook nu weer naar binnen, over de hoek die je net gevouwen hebt en zorg dat de vouwlijn gelijk loopt met de zijnaad van de adventskalender.

 

 

 

 

  • Naai zo de strook langs alle zijkanten en stop circa 15- 20 cm voor het punt waar je begonnen bent.
  • Strijk bij de strook die je hebt laten hangen in het begin een naadje naar binnen, zodat deze kant is afgewerkt. De strook hierna wel weer dubbel vouwen.
  • De andere strook gaan we zo tussen de eerste strook leggen, maar waarschijnlijk zul je eerst een stuk af moeten knippen. Zorg wel voor voldoende overlap.
  • Leg het tweede uiteinde tussen het uiteinde van de strook waarbij je een stukje hebt omgevouwen.
  • Zorg dat alles netjes strak ligt en naai nu het laatste stuk van de strook vast aan de adventskalender.
  • Strijk de strook op de voorkant zodat deze aan de voorkant mooi glad ligt en je makkelijker om kan vouwen naar de achterkant.

Afhankelijk van hoe je de adventskalender wilt ophangen kun je de lussen bij de volgende stap mee vastzetten. Ik gebruik om mijn quilts op te hangen een kleine gordijnroede uit de bouwmarkt waarbij ik de maat nog aan kan passen. Gebruik je bijvoorbeeld een stuk bezemsteel om de adventskalender mee op te hangen dan zullen de lussen misschien breder moeten zijn. Je zou ook een draad of lint door de lussen kunnen halen om het op te hangen.

  • Strijk een stuk strook dat je over hebt open en strijk er naadjes in die je daarna vastzet door er kort op de kant overheen te naaien.
  • Ik heb hiervan 2 stukken van 10 cm genomen en dubbelgevouwen.
  • Leg deze op de achterkant met de dichtgevouwen kant naar het midden toe.
  • Vouw nu de afwerkstrook netjes naar de achterkant, wonderclips werken heel fijn om alles mooi op zijn plaats te houden. Zorg ervoor dat de strook op de achterkant voorbij de stiklijn komt.
  • Naai nu de afwerkstrook vast op de achterkant. Dit kan met de hand, maar ook met de naaimachine door netjes op voorkant in naad te naaien.
  • Werk eventuele draadjes weg en strijk hem nog netjes.

Wil je dat je de lusjes niet ziet aan de voorkant, naai dan met de hand de onderkant van de lussen vast op de achterkant. Zorg er wel voor dat er voldoende speling is zodat de stok er nog steeds doorheen kan.

Zo, dan is je creatie klaar om op te hangen en te vullen met leuks. Natuurlijk kun je in elk vakje iets lekkers doen of een klein cadeautje, maar je zou er ook leuke briefjes in kunnen doen met lieve teksten, goede grappen, raadsels of zelfgemaakte tegoedbonnen. Voor kinderen kan het al leuk zijn als er op zo’n bon staat dat ze met de bon mogen kiezen wat er word gegeten of welke film er met heel het gezin word gekeken. Leef je uit en je kunt natuurlijk ook combineren.

Heel veel plezier met maken en met aftellen,

Groetjes Jessica

PS deel gerust je creatie met me via jessica@fantasyfournituren.nl of op Instagram @jespup1976

 

 

 

 

Tags: , , , ,

Geef een antwoord

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.